Girişimciler İçin 22 Hayati Tavsiye

Kendi işinin patronu olmak, evden çalışmak, finansal özgürlüğe sahip olmak gibi amaçlarla girişimcilik serüvenine başlayan girişimcilere tavsiyeler… 

1. Girişiminizi değerlendirin.

Girişiminizin gerçekten iyi bir fikir olduğunu düşünüyor musunuz? İş fikriniz işe yarayacak mı? Bunu anlamak için iş fikrinizin aşağıdaki üç maddeden en az birini sağlayıp sağlamadığını bilmelisiniz.

  • İnsanların hayatını kolaylaştıran veya daha iyi bir hale getiren bir fikir
  • İnsanlara zaman veya para tasarrufu sağlayan bir fikir
  • Mevcut bir ürün veya hizmete artı değer sağlayan bir fikir

2. Kendinizi değerlendirin.

Kendinizi değerlendirirken mutlaka dürüst olmalısınız. Ne özellikte bir insan olduğunuza karar vermelisiniz. Büyük resmi görebilen biri misiniz yoksa detaylarda boğulan biri mi? Sayılarla ve hesaplarla mı aranız iyi yoksa müşterilerle iç içe olmak ve onlara ürün satmak mı?

Hangi özelliklere sahip olduğunuzu bilirseniz yeni kurduğunuz girişimin size uygun olup olmadığını anlarsınız.

3. Pazar araştırması yapın.

Girişiminize başlayacağınız pazarın araştırmasını çok iyi yapmış olmalısınız. Sadece kendinizin ürün veya hizmetlerini değil tüm pazarı bilmelisiniz. Böylece sunduğunuz ürün veya hizmetin pazarda ne kadar talep göreceğini öğrenebilirsiniz.

4. İş planı yapın.

Girişimcilerin girişimlerine başlamadan önce ellerinde mutlaka hazırlanmış bir iş planı olmalı. Bu yüzden başladığınız girişiminizde iş planınızı çok iyi hazırlamış olmalısınız. Çünkü ne kadar planlı hareket ederseniz başarılı olma ihtimaliniz o kadar artar.

5. Markalaşmayı düşünün.

Marka sizi rakiplerinizden farklılaştırmanın bir yoludur. Marka müşterilerin neden rakiplerinizin değil de sizin ürün veya hizmeti seçeceğinin cevabıdır. Marka oluşturmak uzun zaman alan bir şeydir ama en başından bu hedefle yola çıkarsanız markalaşma süreciniz mutlaka kolaylaşacaktır.

6. Girişiminiz için web sitesi açın.

Günümüzde web sitesi açmak her girişim için bir gerekliliktir. Ne tür bir girişiminiz olursa olsun iyi bir web sitesine mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden kurduğunuz girişimin alan adını hemen almalı ve güzel bir web sitesi hazırlamalısınız.

7. Sosyal medya hesapları açın.

Web sitesi açmak gibi sosyal medya hesapları açmak da her yeni girişim için bir zorunluluktur. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya siteleri girişiminizi pazarlamada kullanabileceğiniz değerli araçlardır.

8. Şirket türünüze karar verin.

Şirketinizi şahıs firması olarak mı, limited şirket olarak mı yoksa  anonim şirket olarak mı kuracağınıza karar vermelisiniz. Her bir şirket türünün güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bu aşamada profesyonel bir tavsiye almanız faydalı olacaktır. Ya da internette bu şirket türleri ile ilgili detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda sayılan şirket türlerinden farklı şirket türlerinin de olduğunu bilmelisiniz.

9. Yasal prosedürleri tamamlayın.

Faaliyete başladığınız girişiminiz ile ilgili gerekli yasal prosedürleri tamamlayın. Bu yasal prosedürleri öğrenmek için bir avukata danışabilir veya internetten kapsamlı araştırmalar yapabilirsiniz.

10. Finansal projeksiyon yapın.

Girişiminiz için ilk üç yılda ne kadar para harcayacağınız ile ilgili detaylı bir finansal projeksiyonunuz olmalıdır. Projeksiyonunuz demirbaş, pazarlama giderleri, personel giderleri, kira gibi maliyetleri içermelidir. Önünüzü görmeniz için her gider kaleminizi kayda almalısınız.

11. Pazarlama planı yapın.

Pazarlama girişiminizin başarılı olup olmamasında kritik öneme sahiptir. Bu yüzden yolun başında sağlam bir pazarlama planı hazırlamalısınız.

12. Satış planı yapın.

Pazarlama müşterilerin ürün veya hizmetinize ilgisini çekmeye odaklanırken satış o ilgiyi gelire dönüştürmeye odaklanır. Pazarlama planında olduğu gibi satış planınızı da yolun başında yapmalısınız.

13. Fon ihtiyacınızı belirleyin.

Girişiminiz için hem başlangıç aşamasında hem de orta vadede ne kadar fon ihtiyacınız olacağını belirlemelisiniz. Ayrıca bu fon ihtiyacınızı nereden temin edeceğinizi de belirlemelisiniz.

14. Muhasebeci ile anlaşın.

Girişiminiz için bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Şahıs firması da olsanız anonim şirket de olsanız muhasebe zorunluluktur.

15. Gerekli sigortalarınızı yapın.

Girişiminizi riske atmak istemiyorsanız gerekli sigortalarınızı yaptırmalısınız. Girişiminize en uygun olan sigorta ürününü sigorta şirketlerinin web sitelerinden bulabilirsiniz.

16. Ekip oluşturmaya başlayın.

Girişimcilerin en dikkat etmesi gereken konulardan biri doğru ekip oluşturmaktır. Çünkü doğru ekip sizi zirveye ulaştırabilecek iken yanlış ekip sizi batırabilir. Bu yüzden ekibinizi oluştururken adaylarınızı titizlikle değerlendirmelisiniz.

17. İyi çalışanlarınız için iyi koşullar sağlayın.

İşinizi yeni kurduğunuz için maddi sıkıntılarınız olabilir. Ama iyi çalışanlarınızı elinizde tutabilmek için onlara iyi imkanlar sağlamalısınız. Örneğin iyi bir maaşın dışında yüksek tutarda günlük yemek fişi verebilirsiniz.

18. Çalışma alanınızı kurun.

Eğer tek çalışan siz olmayacaksanız bir çalışma alanı kurmalısınız. Bu çalışma alanı mutlaka çalışanlarınızı motive etmelidir. Çünkü yeni girişimler için motivasyon en önemli itici güçtür.

19. Açılış öncesi hazırlık yapın.

Girişiminizi faaliyete geçirmeden önce hazırlık yapmalısınız. Her şeyin hazır olduğuna emin olmak için son kontrolleri çok iyi yapmalısınız.

20. Geri bildirim alın.

Sunacağınız ürün veya hizmetleri hayata geçirmeden önce hiç tanımadığınız kişilerden geri bildirim alın. Olumsuz geri bildirimler ve negatif yorumlar sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Onları daha iyi olmak için bir görüş olarak düşünün. Aldığınız görüşlerin detayını mutlaka öğrenin. Neden öyle düşündüğünü anlamaya çalışın.

21. Girişiminizi başlatın.

Çok uzun süredir beklediğiniz ve başlamak için müthiş hazırlıklar yaptığınız o gün artık geldi. Şimdi girişiminizi hayata geçirme zamanı. Girişiminizi herkese duyurmak için güzel bir açılışla yola çıkabilirsiniz.

22. Girişiminizi sürekli değerlendirin.

Girişiminizi başlattıktan sonra artık bütün hayatınız o olmalı. Eğer girişiminizi kendi haline bırakırsanız başarısız olursunuz. Bu yüzden sürekli olarak girişiminiz için haftalık ve aylık değerlendirmeler yapmalısınız.

Girişimciler için hayati öneme sahip bu 22 tavsiyeyi dikkate alırsanız ve tüm bunları doğru bir şekilde uygularsanız başarılı olmamak için önünüzde hiçbir engel olmayacaktır. Tüm girişimcilere başladıkları girişimcilik serüvenlerinde başarılar diliyor ve pes etmeden çalışmaya devam etmelerini öneriyoruz. 

Şu da ilginizi çekebilir:

http://paramagg.com/girisimci-olmadan-once-atilmasi-gereken-9-adim/