Yılın En Fazla Para Kaybeden 10 Milyarderi

Tüm dünyada 2018 yılı çalkantılı geçti. Birçok milyarderin serveti azaldı. En fazla kaybeden milyarder Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg oldu. Zuckerberg en fazla kaybeden 10 milyarder listesindeki tek Amerikalı oldu.

İşte Forbes’in açıkladığı yılın en fazla para kaybeden 10 milyarderi:

1. Mark Zuckerberg

Facebook’un ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından şirketin hisse senedi fiyatları %19 düşerek Zuckerberg’in servetini 15.4 milyar dolar eritti. Bunun dışında Facebook 2018’de kullanıcı verileri ile ilgili yaşanan skandallar nedeniyle de zor günler geçirdi.

Dolayısıyla, Mark Zuckerberg en fazla kaybeden milyarder oldu. Zuckerberg’in serveti 18.7 milyar dolarlık azalışla 52.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2. Amancio Ortega

Bünyesinde Zara’nın da yer aldığı Inditex grubunun hisse senedi fiyatı yıl boyunca düşüş trendi sergiledi. Bu nedenle kurucu Amancio Ortega’nın net serveti 16.2 milyar dolar azalışla 59.6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

3. Georg Schaeffler

Schaeffler ve Continental AG’nin sahibi olan Georg Schaeffler’ın net serveti 14 milyar dolar azalışla 12.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bunun temel nedeni olarak ise Continental’ın satış büyümesinin%1’in altında kalması sebebiyle şirketin hisse senedi fiyatının %46 azalması olarak gösteriliyor.

4. Ma Huateng

İnternet devi Tencent için zor bir yıl oldu. Dolayısıyla Tencent’in İcra Kurulu Başkanı olan Ma Huateng için de 2018 yılı zor geçti. Ma Huateng’in net serveti 10.1 milyar dolar azalışla 35.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

5. Carlos Slim Helú

2018’de doların güçlenmesi gelişmekte olan piyasaları etkiledi. Latin Amerika da doların güçlenmesinden etkilenen ülkelerden oldu. Carlos Slim Helú’nun sahibi olduğu telekom şirketi America Movil’in hisse senedi fiyatları geçtiğimiz yıla göre %19 düştü. Bu da Carlos Slim Helú’nun net servetinin 9.3 milyar dolar azalarak 56.8 milyar dolara düşmesine neden oldu.

6. Jorge Paulo Lemann

Ekim ayının sonunda Jorge Paulo Lemann’ın ağırlıklı hissedar olduğu bira üreten Anheuser-Busch InBev şirketi, bira satışlarındaki düşüşten dolayı 2018 yılı için dağıtılacak kar payından %50 kesinti yapılacağını duyurdu. Bu da dolayısıyla hisse senedi fiyatlarını etkiledi.

Ayrıca Jorge Paulo Lemann’ın dondurulmuş gıda ve hazır yemek üreten Kraft Heinz şirketinde de payı var. Bu şirketin üçüncü çeyrek net karı önceki yıla göre %33 azaldı. Bu da şirketin hisse senedi fiyatlarını olumsuz etkiledi. Dolayısıyla Lemann’ın net serveti 9.2 milyar dolarlık azalışla 20 milyar dolar olarak gerçekleşti.

7. Charoen Sirivadhanabhakdi

Alkollü içecekler üreten Thai Beverage şirketinin hisse senedi fiyatı düşük açıklanan kar nedeniyle geçtiğimiz yıla göre %39 azalış gösterdi. Dolayısıyla hakim hissedar olan Charoen Sirivadhanabhakdi’nin net serveti 7.24 milyar dolarlık artışla 12.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

8. Pollyanna Chu

Hong Kong merkezli Kingston Finans Grubunun piyasa değeri açıklanan kar düşüşleriyle üç çeyrektir düşüş eğiliminde olduğu için şirketin kurucusu Pollyanna Chu’nun net serveti de 7.2 milyar dolar azalışla 2 milyar dolara düştü.

9. Wang Wei

Çin’in Fedex’i olarak adlandırılan S.F. Holding’in hisse senedi fiyatı son 12 ayda %30 azaldı. Bu da şirketin CEO’su Wang Wei’nin net servetinin 6.7 milyar dolar azalışla 13 milyar dolara düşmesine neden oldu.

10. Zhou Qunfei

Sıfırdan servet oluşturan Çinli girişimci Zhou Qunfei, akıllı telefonlar için ekran camı üreten Lens Technology’nin sahibi. Çin’in çok sayıda Apple modellerinin satışını yasaklamasının ardından Lens Technology’nin hisse senedi fiyatı %64 düştü. Bu da Zhou Qunfei’nin net servetinin 6.3 milyar dolar azalışla 3.5 milyar dolara düşmesine neden oldu.

Şu da ilginizi çekebilir: 

http://paramagg.com/forbes-2018de-en-fazla-kazanan-10-milyarderi-acikladi/