Yönetici ve Patronların En Temel Görevi: 13 Madde İle Çalışan Verimliliğini Artırmak

İş yerinde geçirdiğimiz zaman uyuduğumuz zamandan, hatta ailemizle geçirdiğimiz zamandan bile daha fazla. Bu zamanın en verimli şekilde geçmesini sağlamak ise yöneticilerin ve patronların temel görevleri arasında. Peki yöneticiler ve patronlar çalışan verimliliğini nasıl artırabilir?

İşte yönetici veya patron olarak, çalışan verimliliğini artırmak için yapmanız gereken 13 şey:

1. Aile ortamı yaratın.

Annenize veya kardeşinize nasıl davranıyorsanız çalışanınıza da öyle davranın diyemeyiz. Ancak kuzeninize veya yeğeninize davranış şekliniz ile çalışanınıza olan davranış şekliniz benzerlik gösterebilir.

Akrabalarımız ile aynı görüşte olmasak veya aynı ilgilere sahip olmasak bile bir araya geldiğimizde keyifli bir zaman geçirebiliriz. Aynısı çalışanlarınız için de geçerlidir.

Çalışanlarınıza karşı her zaman içten davranmalı ve sizi ailesinden biri gibi görmesini sağlamalısınız. Bunu çalışanlarınızın zor zamanlarında yanında olarak veya mutluluğunu paylaşarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. Çalışanlarınızı tanıyın.

Çalışanlarınızın hangi okuldan mezun olduklarını ve daha önceki iş tecrübelerini bilin. Onların çalışma motivasyonlarının ne olduğu konusunda bilgi sahibi olun. Örneğin, gündüzleri sizin yanınızda çalışıp akşamları okula giden öğrenci bir çalışana sahip olabilirsiniz. Onun motivasyonu okul harçlığını çıkartmaktır. Bunu bilmeniz onu daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

3. Eğitim verin.

Ne yapılacağını bilmemekten daha kötü bir şey yoktur. Çalışanlarınıza ne yapacağını öğretmezseniz kaybeden taraf her zaman siz olursunuz.

Onlara gerek kendi iş tecrübelerinizi aktarmak gerekse de alanlarıyla ilgili eğitimler almasını sağlamak öncelikli işleriniz arasında olmalıdır.

Ayrıca, çalışanlarınızı verimlilik artışı sağlayacak eğitimlere göndermelisiniz. Bu iş ile ilgili olabileceği gibi kişisel gelişime yönelik eğitimler de olabilir. Her ikisi de çalışan verimliliğine doğrudan katkı sağlayacaktır.

4. Küçük teşvikler verin.

Çalışanınızı mutlu etmek için 10 bin TL performans primi vermek zorunda değilsiniz. Elbette bu tutarda bir para çalışanınızı epey mutlu edecektir ama her şirketin bu tutarları ödemesi mümkün değildir. Özel günlerde küçük hediyeler vererek de onları mutlu edebilirsiniz. 100 TL’lik bir hediye çeki bile mutlu etmek için yeterli olabilir.

5. Etkili sözler söyleyin.

Çalışanlarınıza motivasyon ve verimlilik artışı sağlayacak sözler söyleyin. Örneğin birebir görüşmelerde harika gidiyorsun, bu işi çok iyi yapıyorsun gibi etkili sözler söyleyebilirsiniz.

6. Söylediklerini can kulağıyla dinleyin.

Çalışanlarınızın söyledikleri şeyleri dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz. Sizin dinlemediğinizi anladıkları zaman düşüncelerinin önemsiz olduğu yargısına varacaklardır.

Çalışanlarınızın düşüncelerine önem vermek ve iş ile ilgili bir karar almadan önce onların da görüşlerini almak onlara ekibin ve şirketin bir parçası olduklarını hissettirecektir. Seslerinin duyulduğunu ve görüşlerinin önemli olduğunu hissettiklerinde şirkete ve ekibe daha fazla katkı sağlayacaklardır.

7. Özel yaşamlarına saygı gösterin.

Çalışanlarınızın özel hayatlarına saygı gösterin. İş dışında özel yaşamları olduğunu unutarak, onlardan fazla mesai yapmalarını istemeyin. Ayrıca, size izin almak için geldiğinde bu sürede ne yapacaksın, neden izin kullanıyorsun gibi sorular sormayın. Çalışanlarınızın izin kullanma haklarının yasal olduğunu ve sizin lütfunuza bağlı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

8. Uygun çalışma ortamı yaratın.

Çalışanlarınıza uygun çalışma ortamı yarattığınızdan emin olun. Sadece masa, sandalye, kalem, defter temin etmek yeterli değildir. Daha verimli çalışmalarını sağlamak için ihtiyaçları olan tüm ekipmanları vermeli ve düzgün bir çalışma ortamı yaratmalısınız.

9. Sorularını cevaplayın.

Çalışanlarınız gerek tavsiye almak gerekse de anlamadığı konular hakkında size sorular sormak isteyecektir. Onların sorularını cevaplama konusunda titiz davranın. Eğer çalışanlarınız size soru sormada tereddüt ediyorsa bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

10. Ne kadar küçük olursa olsun başarıları kutlayın.

Çalışanlarınız ekibe veya şirkete pozitif katkı sağladığını hissetmelidir. Bunu onlara hissettirmek için her başarıyı takdir etmelisiniz.

11. Rol modeli olun.

Yöneticilerin veya patronların çalışması ile çalışanların çalışması arasında doğru orantı vardır. Eğer çalışanlar sizin çok çalıştığınızı görürlerse kendileri de iş için azami çaba gösterecektir. Sizin tembellik ettiğinizi görürlerse onlar da aynı şeyi yapacaklardır.

12. Çalışanlar arasında adil davranın.

Çoğu yönetici ve patron çalışanları arasındaki en az bir personeli diğerlerinden ayırır. Böyle bir davranışın diğer çalışanlar üzerinde inanılmaz bir olumsuz etki yarattığını bilmelisiniz. Bir yönetici ve patron olarak çalışanlar arasında adil davranmalısınız. Hiçbir çalışanın diğerlerinden daha değerli olmadığını bilmelisiniz.

13. Değer verin.

Çalışanlarınıza değer verin. Yönetimin kendilerine değer verdiğine inanan çalışanların daha üretken ve daha memnun olduklarını unutmayın. Memnun çalışanın memnun müşteri anlamına geldiğini ve bunun da doğrudan şirket karlılığına yansıyacağını aklınızdan çıkarmayın.