Zayıflamak İsteyenler İçin En Etkili ve Sağlıklı 15 Besin Önerisi

Yediğiniz yiyecekler sağlığınız ve kilonuz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Az yiyerek ve sağlıksız beslenerek kilo kaybetmek mümkün olabilir ama bu ancak geçici bir kilo kaybı olur. Verdiğiniz kiloları geri almak istemiyorsanız ve metabolizmanızın iyi çalışmasını istiyorsanız sağlıklı bir diyet yapmalısınız.

Bu içeriğimizde zayıflamak için en etkili ve sağlıklı 15 besini sıraladık. Diyet programınızda bu besinlere yer verirseniz hem etkili hem de sağlıklı bir şekilde zayıflayacağınıza emin olabilirsiniz.

İşte zayıflamak için en etkili ve sağlıklı 15 besin:

1. Yumurta

Uzun zamandır yumurtanın kolesterol seviyesini yükselttiği konuşuluyor. Tabii ki her şeyin olduğu gibi yumurtanın da fazlası zararlıdır. Ancak ölçülü olarak tüketirseniz herhangi bir zararı olmayacaktır.

Bu yüzden zayıflamak için diyet programınızda yumurtaya mutlaka yer vermelisiniz. Çünkü yumurta fazla kalorili olmadığı gibi verdiği doygunluk hissi ile de uzun süre tok kalmanızı sağlar.

2. Avokado

Avokado içerdiği sağlıklı yağlar nedeniyle zayıflamak için çok faydalıdır. Sağlıklı yağların zayıflama üzerindeki etkisi uzun süredir bilinen bir şey. Avokadoda oleik asit bulunuyor. Doymamış yağ asitlerinin en önemlisi olan oleik asit kilo vermede ve korumada büyük öneme sahip. Bu yüzden diyet programınızda avokadoya yer vermeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Yağlı Balık

Sağlıklı yağ tüketiminin zayıflama üzerindeki etkisini söylemiştik. Sağlıklı yağlar tüketmek uzun süreli doygunluk hissi verdiğinden fazla yemenizi önleyecektir.

Yağlı balıklar arasında en çok tavsiye edilen somon balığı. Bunun dışında ton balığı ve uskumru da tavsiye edilen yağlı balıklar arasındadır. Bu balıklar çok fazla kalori içermemekle birlikte yüksek besin değeri sayesinde sağlıklı zayıflamanızı sağlar.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Konu zayıflamak olunca ilk aklımıza gelenlerden biri yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu tür sebzeler düşük kalorileri ve yüksek lif oranlarıyla daha uzun süren tokluk hissi verir. Ayrıca fazla karbonhidrat içermediğinden zayıflamak isteyenler tarafından çokça tercih edilmektedir. Vitamin, mineral, yüksek besin değeri ve antioksidan özellikleriyle en çok tercih edilen yeşil yapraklı sebzeler arasında ise ıspanak ve pazı yaprağı yer almaktadır.

5. Yağsız Et

Zayıflamak için etten vazgeçmeniz gerekmiyor. Sağlıklı protein kaynağı olan yağsız eti diyet programınıza dahil edebilirsiniz.

Yağsız et protein bakımından yüksek olduğundan yağ yakma sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, uzun süren doygunluk hissi sayesinde açlık duygunuzu geciktirecektir.

6. Yağlı Tohum Ezmesi

Aminoasit, folik asit, magnezyum, fosfor, demir, çinko ve lif açısından oldukça zengin olan yağlı tohum ezmesini diyet programınıza mutlaka koymalısınız.

Yağlı tohum ezmesi aminoasitlerin yapı taşı olan arjinin içerir. Arjinin kan ve lenf dolaşımını artırır ve bu da vücudunuzun su toplama riskini azaltır.

7. Balkabağı

Balkabağında çok fazla lif bulunduğunu biliyor muydunuz? Peki balkabağının potasyum bakımından muzun önüne geçtiğini biliyor muydunuz?

Artık biliyorsunuz. Bu yüzden balkabağını diyet yaparken sıklıkla tüketmelisiniz. Ayrıca, düzenli balkabağı tüketmenin obezite riskini azalttığını da aklınızın bir köşesinde tutmalısınız.

8. Patates

Patateslerle ilgili aklınızda tutmanız gereken ilk şey patates kızartmasının sağlıksız olduğudur. Ancak bu hiç patates tüketmemeniz gerektiği anlamına gelmemeli. Diyet yaparken canınız patatesli bir şeyler çektiğinde fırında patatesi tercih edebilirsiniz.

Patates bol miktarda potasyum içerdiğinden vücudunuzun su toplamasını engelleyecektir. Ayrıca patates yüksek oranda lif içerdiğinden daha uzun süren tokluk hissi verecektir.

9. Çeşitli Tohumlar

Ayçiçeği, keten, kinoa, çiya ve susam gibi tohumlar sağlıklı yağlar ve minareller bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle, bu tür tohumları diyet programınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

10. Fermente Edilmiş Yiyecekler

Probiyotikler bakımından oldukça zengin olan fermente edilmiş yiyecekler arasında yoğurt, kefir ve lahana turşusu sayılabilir.

Fermente edilmiş yiyecekler sağlığınızı korumanızı sağlayan bağırsak florasını düzenler. Bağırsak floranız sağlıklı olduğunda metabolizmanız iyi çalışacak ve şişkinliğiniz azalacaktır.

11. Kuruyemiş

En doyurucu atıştırmalıklar arasında yer alan kuruyemişler zayıflamak isteyenler için vazgeçilmez besinler arasında yer almaktadır. Kalori bakımından zengin olan kuruyemişleri ölçülü şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz. Zayıflamak için en etkili ve sağlıklı besinler arasında yer alan kuruyemişler arasında badem, ceviz, fındık, fıstığı sayabiliriz.

12. Kırmızı Orman Meyvesi

Yüksek şeker oranları nedeniyle meyve tüketimi diyet programlarında fazla tavsiye edilmese de bu kuralın istisnalarından biri kırmızı orman meyvesidir. Bu meyve yüksek lif oranı nedeniyle daha uzun süren tokluk hissi vereceğinden diyet yapanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

13. Baklagiller

Fasulye ve mercimek gibi baklagiller en doyurucu bakliyatlar arasında yer aldığından diyet programınızda bunlara sıklıkla yer vermelisiniz. Ayrıca baklagiller sağlıklı protein kaynağı olduğundan metabolizmanızın daha aktif olmasını sağlayacaktır.

14. Tam Tahıllı Besinler

Kinoa, arpa, darı, kahverengi pirinç gibi tam tahıllı besinler kilo kaybı sürecini hızlandıran besinler arasında yer almaktadır. Mineral bakımından yüksek olan tam tahıllı besinler uzun süreli tokluk hissi verdiğinden zayıflamak isteyenler için çok faydalıdır.

15. Muz

Dünyadaki en popüler meyveler arasında yer alan muz potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Diyet yapanların vazgeçilmezleri arasında olan muz, ölçülü olarak tüketildiği sürece zayıflamak isteyenler için her zaman en sağlıklı ve etkili meyveler arasında olacak gibi görünüyor.

Zayıflamak için en etkili ve sağlıklı besinler arasında yer alan bu besinlere diyet programınızda yer vererek kilo verme sürecinizi hızlandırmaya ne dersiniz?