Zekayı Geliştiren ve Hafızayı Güçlendiren 13 Sağlıklı Besin

Zekanızı geliştirmek ve hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız bu 13 sağlıklı besini sıklıkla tüketmeye özen gösterin. İşte o 13 sağlıklı besin:

1. Ceviz

Ceviz hem kalp hem de hem beyin için çok faydalıdır. Ceviz yüksek oranda omega-3 yağ asidinin bir çeşidi olan alfa linolenik asit içeriyor. Yapılan araştırmalara göre ceviz tüketimi arttıkça sınavlardaki başarı oranı da yükseliyor.

2. Somon

Somon içerisinde yüksek oranda omega-3 yağ asidi bulundurduğundan zeka ve hafıza için çok faydalıdır. Ayrıca, somon amiloid beta seviyesinin düşmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Amiloid beta Alzheimer hastalığına neden olan en önemli etkenlerden biri olduğu için somon tüketerek zekanızı geliştirmenin ve hafızanızı güçlendirmenin yanı sıra Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

3. Zerdeçal

Beynimizdeki nöronlar yetişkinlik boyunca yeni bağlantılar oluşturmaya devam eder. Bu yeni bağlantıları oluşturmada ana itici güç beyin kaynaklı nörotrofik faktördür. Beyin kaynaklı nörotrofik faktör merkezi ve çevresel sinir sisteminde nöronların yaşamasında, büyümesinde ve fonksiyonlarında görev alır.

Zerdeçal beyin kaynaklı nörotrofik faktör seviyesinin artmasını ve dolayısıyla da beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar.

4. Yaban Mersini

Antioksidatif özelliği yüksek olan yaban mersinini haftada en az 2 porsiyon tüketerek zekanızın gelişmesini ve hafızanızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

5. Domates

Beynin %60’ı yağdan oluştuğundan ve domatesin yağda çözünen besin yapısı güçlü bir koruma görevi gördüğünden zeka ve hafıza için domates çok faydalıdır.

6. Çiya Tohumu

Çiya tohumunda sağlıklı yağlardan olan omega-3 yağ asidi bulunur. Bu yüzden çiya tohumu zekayı geliştirmede ve hafızayı güçlendirmede çok faydalıdır.

7. Brokoli

Araştırmalara göre koyu yeşil sebzeleri düzenli olarak tüketmek bilişsel zayıflamayı yavaşlatır. Koyu yeşil bir sebze olan brokoli; A ve K vitamini, folik asit, lütein ve lif içerdiğinden zeka ve hafıza için çok faydalıdır.

8. Elma

Elmada bulunan kuversetin beynimizdeki nöronları oksitlenmeye karşı korur. Kuversetinin beyindeki oksidasyon ve iltihaba bağlı hücresel ölümleri azalttığına inanılıyor. Bu da nörodejeneratif hastalıklardan olan Alzheimer hastalığını azaltmada önemli bir rol oynar.

9. Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerin çoğunun beyni korumada güçlü bir görevi vardır. Ispanak da o sebzelerden biridir. Zekayı geliştirme ve hafızayı güçlendirmenin yanı sıra antioksidan özelliği ile de cildinizin gençleşmesini sağlar.

10. Soğan

Soğanlar doğal bir folik asit kaynağıdır. Folik asit vücuttaki homosistein düzeyini azaltarak kan dolaşımını artırır. Folik asit içeren besinler ayrıca depresyonla mücadelede de çok önemli bir rol oynar. Bu yüzden zekanızın gelişmesi ve hafızanızın güçlenmesi için bol bol soğan tüketmeye özen gösterin.

11. Keten Tohumu

Omega 3 bakımından zengin olan kaynaklardan bir diğeri de keten tohumudur. Keten tohumu kan basıncını azaltarak beyne giden kan dolaşımını hızlandırır. Kan basıncının azalması aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltmaya yardım eder.

12. Kahve

Kahvenin sizi uyanık tutması dışında başka faydaları da vardır. Bunlardan biri de zekayı geliştirmesidir. Yapılan bir araştırmaya göre kahve tüketimi sınav sonuçlarının gelişmesinde ve hafızanın güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor.

13. Çay

Çayda bulunan kafein ve aminoasit beyin fonksiyonu üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Özellikle yeşil çayın kavrama, bellek gücü ve anksiyeteyi azaltmada önemli bir rol oynadığı biliniyor.

Zekanızı geliştirmek ve hafızanızı güçlendirmek için bu 13 sağlıklı besini aklınızda tutun ve sık sık tüketmeye özen gösterin. Sonuçlarını alacağınızdan emin olabilirsiniz.