Zeki İnsanların Asla Yapmadığı 20 Şey

Bir insanın zeki olduğunu gösteren şey nedir? Ortalamanın üstünde bir IQ mu? Hiçbir şeyi unutmayan bir hafıza mı? Doğru tercihler yapmak mı? Başarılı olmak mı?

Sorular çoğaltılabilir ama hiçbirine net bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü bir insanın zeki olup olmadığı yargısına varmak çok zordur.

Bu yüzden bu içerikte zeki insanların yaptıklarına değil yapmadıklarına değinmek istedik. İşte zeki insanların asla yapmadığı 20 şey:

1. Başkalarına bağımlı yaşamazlar.

Zeki insanlar başkalarına bağımlı yaşamazlar. Elbette onların da hayatlarında güvendikleri insanlar vardır ancak onlar genellikle bu insanlara aşırı bağımlı olarak yaşamazlar. “O olmadan yaşayamam” cümlesini kullananların aksine zeki insanlar bu cümleyi asla kullanmaz. Çünkü bu cümleyi kullanmanın kendilerini güçsüz gösterdiğini bilirler.

2. Gereksiz harcamalar yapmazlar.

Zeki insanlar bütçelerini doğru yöneterek gelir ve gider dengelerini iyi ayarlarlar. Gereksiz harcamalardan kaçınırlar. Tüm harcamalarını çok yakından incelerler. Her zaman ihtiyatlı davranarak ayaklarını yorganlarına göre uzatırlar.

3. Sorumsuzca davranmazlar.

Zeki insanlar gerek iş gerekse özel hayatlarındaki sorumluluklarının farkındadırlar. Sorumsuzca davranmak onların asla yapmadığı bir şeydir. Onlar yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri eksiksiz olarak zamanında yaparlar.

4. Kendi kararlarını sorguladıklarında yenilmiş hissetmezler.

Zeki insanlar verdikleri kararların yanlış olduğunu düşündüğünde ve bu kararlarını sorgulamaya başladıklarında asla yenilmiş hissi yaşamazlar.

5. Hatalarının üzerinde çok kafa yormazlar.

Yapmış oldukları hataları çok fazla irdelemek yerine bir an önce hatalarını telafi ederek tekrarını yapmamaya çalışırlar. Yaptıkları hataların üzerinde çok fazla durmak istemezler.

6. Geçmişin kendilerini esir almasına izin vermezler.

Geçmişin bugünü şekillendirdiğine inanırlar ama geçmişe saplanıp kalmazlar. Bugün yaptıkları bir şeyi geçmişte yaşadıklarına bağlamazlar.

7. Problemlerinin çözülmesini şansa bağlamazlar.

Zeki insanlar problemlerini mümkün olduğunca kendileri çözmeye çalışır. Problemleri çözüldüğünde bunu şanslı olmasına bağlayanlara çok sinirlenirler. Çünkü şansın bütün övgüyü almasını kabul etmezler. Böyle olunca kendi emeklerinin çöpe atıldığını düşünürler.

8. Yapacakları işleri ertelemezler.

Bitirilmesi gereken bir iş varsa onu son ana bırakmazlar. Mümkün olan en kısa sürede bitirirler. Verilen bir işi daha sonra yaparım diyerek asla ertelemezler.

9. Hatalarından ders çıkarmaktan çekinmezler.

Zeki insanların yaptıkları her hatadan öğrenilmiş dersleri vardır. Onlar hatalarından ders almaktan asla çekinmezler.

10. Başkaları kendileriyle aynı görüşte olmadığında vazgeçmezler.

Bir fikirleri veya projeleri başkaları tarafından beğenilmese bile pes etmezler. Herkesin aynı görüşü paylaşmayacağını bilirler.

11. İleride kendilerini zayıf gösterebilecek şeylere körü körüne bağlanmazlar.

Bir fikir veya projeden bahsederken aşırı özgüvenli konuşmazlar. Çünkü her fikrin veya projenin başarılı olmasının mümkün olmadığını bilirler. Eğer geleceğe yönelik kesin ifadeler kullanırlarsa ve bunlar gerçekleşmezse bu durumun kendilerini zayıf göstereceğini bilirler.

12. Kendilerini geliştirecek fırsatları kaçırmazlar.

Yaşam boyu öğrenmeye inanırlar ve karşılarına çıkan her fırsatı değerlendirirler. Kendilerini geliştirecek fırsatları asla kaçırmazlar.

13. İnandıkları şeyler için savaşmaktan vazgeçmezler.

Zeki insanlar inandıkları şeyler için savaşmaya hazırdırlar. Savaşmaktan asla vazgeçmezler.

14. Sahip oldukları şeylerin potansiyellerini boşa harcamazlar.

Büyük veya küçük sahip oldukları her şeyden maksimum fayda elde etmeye çalışırlar. Onların potansiyellerini asla boşa harcamazlar.

15. Yeteneklerini abartmazlar.

Zeki insanların birçok yeteneği vardır ama bunlarla asla övünmezler. Yeteneklerini abartacak ifadeler kullanmazlar.

16. Düşman edinmezler.

Herkesin birbirine bir gün bir yerde ihtiyacı olabileceğini düşünürler ve bu yüzden kimseyle çatışmaya girmezler. Mümkün olduğunca düşman edinmemeye çalışırlar.

17. Gururlarının ayaklarına dolanmasına izin vermezler.

Gerek iş gerekse özel yaşamlarında gururun öne geçmesine izin vermezler. Bir olayı mantık çerçevesinde değerlendirirler. Gururla hareket etmemeye çalışırlar

18. Bütün yumurtaları tek bir sepete koymazlar.

Genellikle yatırım yaparken kullanılan bu ifadeyi başka alanlarda da benimserler. Hiçbir zaman sadece tek bir projeye odaklanmazlar. Yedek projeleri vardır.

19. Her zaman kolay olacağına inanmazlar.

Daha önce yaptıkları şeyleri tekrar yapmaları gerektiğinde tecrübeli oldukları için kolayca yapabileceklerine inanmazlar. Kendilerine güvenleri vardır evet ama her zaman aynı olacağına kendilerini inandırmazlar.

20. Gereksiz yere risk almazlar.

Ne zaman risk alacaklarını bilirler. Gereksiz yere mantıklı olmayan riskleri almazlar. Yüksek riskin her zaman yüksek getirisi olmayacağını bilirler.

Yorum Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here