Zengin Olmak İçin Kazanmanız Gereken 8 Finansal Alışkanlık

zengin olmak için

Zengin olmak, daha iyi şartlara sahip olmak ve kaliteli bir yaşam sürmek herkesin hayalidir. Ama çok az insan hayallerini gerçekleştirir. Diğerleri ise hiçbir şey yapmadan zengin olmayı bekler ve zenginliğin sadece mirasla olabileceğine inanırlar.

Oysa ki zenginlik sadece miras yoluyla olmaz. Sizin de yapabileceğiniz şeyler vardır. Tabii ki sadece maaşlı çalışarak zengin olamazsınız. Zengin olmak için asla tek bir gelir kalemiyle yetinmemelisiniz. Gelirinizi çeşitlendirmeli ve daha fazla kazanmanın yollarını daima aramalısınız.

En önemlisi de zengin olmayı amaç haline getirmeli ve bu amacınıza ulaşmak için bazı finansal alışkanlıklar kazanmalısınız.

İşte zengin olmak için kazanmanız gereken 8 finansal alışkanlık:

1. Paranızı aylık olarak takip edin.

Maaşınız geldiği gibi gidiyor mu? Paranızın nereye gittiğini anlayamıyor musunuz? O zaman ya bir bütçeniz yok ya da paranızı iyi yönetemiyorsunuz.

Zengin olmak için paranızı iyi yönetmeli ve gelir-gider dengenizi iyi ayarlamalısınız. Bu nedenle paranızın nereye gittiğini takip etmek kazanmanız gereken ilk finansal alışkanlık olmalıdır. Her harcamanız sizin kontrolünüz altında olmalı ve paranızın takibini çok iyi yapmalısınız.

Kuruş hesabı yapan zenginler için “İşte böyle böyle zengin oluyorlar” diye boşuna denmiyor değil mi?

2. Bireysel emeklilik sisteminin avantajlarını kaçırmayın.

Tasarruf etmenin en güzel yöntemlerinden biri olan bireysel emeklilik sisteminin çok güzel avantajları var. Devlet katkısı o avantajlardan biri.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz zaman yatırdığınız katkı payı tutarının yüzde 25’i kadar da devlet yatırıyor. Bu sistem çok avantajlı olduğu için buradaki fırsatı kaçırmamalı ve bireysel emeklilik sistemine mutlaka dahil olmalısınız ve bu sisteme ödediğiniz katkı payını mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız.

3. Paranızın zamanla ve tecrübe ile artacağını bilin.

Bir anda bankada binlerce liranızın olması mümkün olmadığı için paranızın artmasını zamana bırakın. İyi bir finansal alışkanlık kazandıkça paranız artacaktır. Ayrıca paranızın artması için farklı ek gelir yöntemleri deneyecek ve hangi yöntemin sizin için en uygun olacağını zamanla tecrübe ettikçe bulacaksınız.

4. Tasarruflarınızı otomatik hale getirin.

Her ay gelirinizin yüzde şu kadarını kenara ayırmalısınız diye bir şey demiyoruz. Bu orana en iyi sizin karar vereceğinizi biliyoruz. Düşük ya da yüksek oranda para biriktirin fark etmez yeter ki düzenli ve istikrarlı bir şekilde tasarruf yapın ve bunu otomatik hale getirin.

Tasarruflarınız otomatik hale geldikçe zenginliğe bir adım daha yaklaşacağınıza emin olabilirsiniz.

5. Kredi kartı ekstrenizin tamamını ödeyin.

Kredi kartı ekstreniz kesildiği zaman sadece asgari ödeme tutarını mı ödüyorsunuz? O zaman iyi bir finansal alışkanlığa sahip değilsiniz.

Zengin olmak için kazanmanız gereken finansal alışkanlıklardan biri de yaptığınız harcamaların arkasında durmaktır. Para biriktirmek için önce borcunuzu bitirmelisiniz. Bu yüzden kredi kartı ekstrenizin tamamını ödemeli ve harcamalarınızı önümüzdeki aylara ertelememelisiniz. Borçlarınızdan ne kadar erken kurtulursanız tasarrufa o kadar fazla para ayırma imkanınız olacağını bilmelisiniz.

6. Doğru yatırım yapmayı öğrenin.

Zengin olmak için kazanmanız gereken finansal alışkanlıklardan bir diğeri de doğru yatırım yapmaktır. Sağdan soldan duyduğunuz şeylerle elinizdeki tüm birikiminizi yanlış bir yatırımda değerlendirmemelisiniz. Yatırım yaparken çok dikkatli olmalı ve anaparanızı riske atmamalısınız.

7. Alım – satım yapın.

Zengin olmak için sadece tasarruf etmek ve harcamaları azaltmak yetmez. Gelirleri çeşitlendirmek de yetmez. Elinizdeki parayı çoğaltmanın en iyi yollarından biri alım-satım yapmaktır. Bu döviz ve altın alım-satımı veya hisse senedi alım-satımı olabilir. Ancak bunları yaparken anaparanızı kesinlikle kaybetmemelisiniz.

8. Sahip olduğunuz şey ile yetinmeyi öğrenin.

Bu belki en çok zorlanacağınız alışkanlık olacak ama ödülü diğerlerinden çok daha büyük olacak. Sahip olduğunuz şeyler ile yetinmeyi öğrenirseniz daha fazla harcamayı bırakacak ve minimalist yaşamayı öğreneceksiniz. Böylece daha fazla para biriktirecek ve zamanla zenginliğe giden kapıyı açacaksınız.

İşte zengin olmak için kazanmanız gereken en önemli finansal alışkanlıklar bunlar. Sizin de önerileriniz var ise yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca şunlar da ilginizi çekebilir:

http://paramagg.com/verimli-bir-yasam-surmek-icin-her-gun-yapmaniz-gereken-10-sey/

http://paramagg.com/daha-iyi-bir-yasam-icin-30-onemli-tavsiye/