Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma İle İlgili Tüm Detaylar

Ziraat-Bankası-Kredi -Kartı- Yapılandırma

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Kredi kartı borçlarını yapılandırma şartları neler? Faiz oranı ve vade koşulları nasıl? Hangi belgeler gerekiyor? Ne zamana kadar olan borçlar dahil ediliyor? Yapılandırılan kredi kartlarının iptal mi edilmesi gerekiyor?

İşte Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma ile ilgili tüm detaylar:

Ziraat Bankası Kredi Kampanyası: Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çeken kişiler için çıkartılan ürünün adı “Birleştiren İhtiyaç Kredisi”. Söz konusu ürün hem Ziraat Bankası’nın kredi kartı borcunu hem de diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını kapsıyor.

Faiz Oranları ve Vade Koşulları

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler en fazla 60 ay vade ile borçlarını yapılandırabilecek. Faiz oranı 1-24 ay arası için 1,10 olurken, 25 – 60 ay arası için ise 1,20 olacak. Bu oranlar mevcuttaki tüketici kredisi oranlarının neredeyse yarısı kadar.

Kredi kartlarını yapılandırmak isteyenler için bu oranlar büyük fırsat olurken, geçtiğimiz aylardaki düzenleme ile 36 aya düşürülen tüketici kredisi vadelerinin BDDK izni ile 60 aya çıkartılması kampanyanın en önemli avantajları arasında yer alıyor. Söz konusu vade yalnızca kredi kartı borçlarının yapılandırılması için Ziraat Bankası’ndan çekilecek birleştiren ihtiyaç kredisi ürünü için esnetildi.

Ziraat-Bankası-Kredi-Kartı-Yapılandırma-İçin-İstenen-Belgeler

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma İçin İstenen Belgeler

Yapılandırma için istenen belgeler ihtiyaç kredisi için istenen belgeler ile hemen hemen aynı. Halihazırda Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek isteyen kişiler özel sektör çalışanı ise maaş bordrosu, imza sirküleri ve SGK hizmet dökümü ile kredi başvurusunda bulunuyor. Maaşını Ziraat Bankası’ndan alanlar için ise ilave bir belge istenmiyor.

Bu kampanyada ihtiyaç kredisi için istenen belgelere ilave olarak kredi kartı borçlarını gösteren kredi kartı hesap ekstresi gerekiyordu. Ancak geçtiğimiz hafta gelen güncelleme ile birlikte Ziraat Bankası ekstre şartını kaldırdı. Banka başvuru yapanların Kredi Kayıt Bürosundaki güncel borç tutarlarına göre kredi tutarını belirliyor.

Kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen kişilerin kredi başvurusu için gereken şartları sağlaması gerekiyor. Eğer halihazırda gelirinden çok taksit ödemeleri bulunuyorsa veya kredi kartı borçları takibe gittiyse söz konusu kampanyadan faydalanamıyor. Bu konuda herhangi bir esneme olup olmayacağı ile ilgili detaylar için Ziraat Bankası şubelerinden görüş alınması gerekiyor.

Kredi Kartı Yapılandırması Hangi Tarihe Kadar Olan Harcamalar İçin Geçerli Olacak?

Söz konusu kampanya 31.12.2018 tarihine kadar olan borçları kapsayacak. İlgili tarihten başvuru anına kadar olan harcamalar kapsam dışı olacak. Halihazırda kredi tutarı belirlenirken güncel KKB kayıtlarına bakılıyor ancak 31.12.2018 KKB kayıtlarının çekilmesi için sistemsel çalışmaların yakın zamanda tamamlanacağı söyleniyor.

Kredi tutarı belirlenirken güncel KKB kalan borç tutarının yanı sıra hayat sigortası, dosya masrafı ve EFT masrafı da kredi tutarının içine dahil ediliyor.

Yapılandırılan-Kredi-Kartlarının-İptal-Mi-Edilmesi-Gerekiyor

Yapılandırılan Kredi Kartlarının İptal Mi Edilmesi Gerekiyor?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanarak kredi kartı borçlarını kapatmak isteyen kişilerin yapılandırılan kredi kartlarını iptal etmesi gerekiyor. Kredi kartını kapattırmak istemeyen kişiler için bu ürün kullandırılamıyor. Söz konusu uygulama Ziraat Bankası’nın kredi kartı için kapsam dışı bırakılıyor. Yani Ziraat Bankası kredi kartını kullanıyorsanız ve kredi kartı borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız kartınızı iptal ettirmeden borcunuzu yapılandırabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası güncel KKB kayıtlarında yapılandırılmak istenen kartların iptallerini görmeden kesinlikle kredi kullandırımı yapmıyor. Kredi kartı yapılandırması için Ziraat Bankası şubelerine başvuran müşteriler başvuruları onaylanınca diğer bankalardaki kartlarını iptal ettiriyorlar. Ancak Bankaların iptalleri KKB kayıtlarına geç yansıdığından kredi kullandırım süreleri bir haftaya kadar uzuyor.

Kredi Kartlarını Yapılandıranlar Tekrar Kredi Kartı Alabiliyor Mu?

Ziraat Bankası dışındaki bankaların kredi kartları borçlarını yapılandıran kişilere Ziraat Bankası’nın kendi kredi kartı verilecek.

Böylece elinde çok fazla kredi kartı olan ve bu kartların borçlarını tek bir yerde toplamak isteyen kişiler için hem uygun vade ve oranlarla kredi imkanı hem de tekrardan kredi kartı alma imkanı olacak.